wtorek, 16 grudnia 2008

waran stepowy



Waran stepowy (Varanus exanthematicus) – gatunek gada z rodziny waranowatych, czasami określany też nazwą waran pustynny.

Opis

Skóra barwy ciemnooliwkowej z małymi, okrągłymi, żółtymi plamkami na grzbiecie. Ogon w zielone i żółte szerokie pręgi. Spód ciała i wewnętrzna strona kończyn żółtawe. Rozdwojony język, służący do badania otoczenia, ma kolor niebieski. Budowa masywna, głowa szeroka, krótka szyja i ogon. Łapy zaopatrzone są w ostre pazury umożliwiające kopanie w podłożu.

Rozmiary

Długość do 130 cm
Masa ciała do 5 kg.

Biotop

Głównie sawanna, ale również skaliste pustynie, rzadkie i suche lasy. Nie występują w lasach deszczowych.

Pokarm

Wszelkiego rodzaju pokarm zwierzęcy odpowiednich rozmiarów - małe ssaki, ptaki, gady i płazy. Dużą część diety stanowią stawonogi i mięczaki. Nie gardzą też padliną. Młode jedzą głównie owady. Nie gardzą zwierzętami toksycznymi i jadowitymi. Przez osiem miesięcy pory deszczowej, kiedy żywności nie brakuje najadają się niejako na zapas, aby w czasie pory suchej żyć dzięki zgromadzonym rezerwom tłuszczu.

Behawior

Zamieszkuje sawanny i półpustynie Afryki subsaharyjskiej (Senegal, Mali, Nigeria, Czad, Sudan). Aktywne podczas dnia. W czasie upałów chronią się w norach. Inaczej niż inne warany nie wspinają się na drzewa i nie wchodzą do wody. Samce bronią swojego terytorium i potrafią być bardzo agresywne wobec innych samców. Kiedy spotkają się dwa samce najpierw próbują się wzajemnie nastraszyć, a jeśli żaden nie zrezygnuje, dochodzi do walki.

Rozmnażanie

Okres godowy przypada podczas pory deszczowej. Samica składa do jam w ziemi o 15-30 cm głębokości od 15 do 50 jaj. Niekiedy składa jaja w kopcach termitów. Inkubacja trwa od pięciu do sześciu miesięcy tak, że wylęg przypada na marzec.

Występowanie

Zachodnia i centralna Afryka na południe od Sahary.

Terrarium
Waran stepowy osiąga znaczne rozmiary, dlatego terrarium dla niego powinno być odpowiednio duże. Ważne jest, aby miało dużą powierzchnię dna z racji tego, iż waran jest gatunkiem naziemnym. minimalne wymiary dla jednego, dorosłego osobnika to 200/100/80cm, ale jak w przypadku hodowli wszystkich zwierząt obowiązuje zasada 'im większe tym lepsze'. Dla młodego osobnika terrarium powinno być odpowiednio mniejsze i 'rosnąć' wraz z nim. Podłoże w pomieszczeniu dla warana może stanowić mieszanka torfu z piaskiem, kostka kokosowa lub trociny stolarskie. Wystarczy niewielka warstwa, ok. 2-3cm grubości.

Długość życia do 10 lat

Systematyka

Domena eukarioty

Królestwo zwierzęta

Typ strunowce

Podtyp kręgowce

Gromada gady

Rząd łuskonośne

Rodzina waranowate

Rodzaj Varanus

Gatunek waran stepowy

Nazwa systematyczna Varanus exanthematicus

Źródła:

http://www.terrarystyka.pl

www.wikipedia.pl

Brak komentarzy: